E-wanna, czyli domowy asystent osób starszych i chorych

E-wanna, czyli domowy asystent osób starszych i chorych
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Czy wanna może uratować życie i uchronić przed różnymi dolegliwościami? Może tradycyjna wanna NIE, ale ta stworzona przez naukowców z Politechniki Gdańskiej już TAK. Naukowcy w ramach projektu ” Domestic – domowy asystent osób starszych i chorych” stworzyli nowe urządzenie, które ma zapewnić osobom starszym, niepełnosprawnym, z ograniczoną mobilnością odpowiednie i bezpieczne warunki do egzystowania.

Czym jest e- wanna? Jak działa? I jakie posiada możliwości?
Na pierwszy rzut oka, to zwykła wanna, ale gdy przyjrzymy się nieco bliżej to zauważymy jej dodatkowe atuty. Otóż e – wanna to innowacyjne, ale za to bardzo proste, bezpieczne i funkcjonalne urządzenie, które ma zapewnić danej grupie docelowej wysokiej jakości bezpieczeństwo podczas kąpieli. Wanna wyposażone jest w wiele różnorodnych czujników, w tym m.in. czujnik ruchu, pomiaru temperatury, diody EKG. Pierwszy z nich określa czy dana osoba porusza się i czy jej parametry życiowe są na odpowiednim poziomie. Druga informuje o tym, czy dana temperatura jest bezpieczna dla naszego organizmu. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza dla osób, które borykają się z różnymi problemami kardiologicznymi. Trzecia funkcja określa natomiast pracę naszego serca. E- wanna wyposażona jest również w szereg dodatkowych funkcji.

W skład tego innowacyjnego urządzenia wchodzi również odpowiednio skonfigurowany komputer, który w razie wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości od razu informuje o tym centralę, a ta powiadamia o zaistniałych zmianach alertów, czyli osoby, które mogą udzielić nam natychmiastowej pomocy.

Naukowcy podkreślają, że do dyspozycji osób zainteresowanych tym produktem będzie nie tylko e – wanna, ale również specjalna mata, dzięki której nie trzeba będzie wymieniać wanny. Matę będzie można położyć w wannie i gotowe. Jaki będzie koszt tego innowacyjnego produktu? Naukowcy podkreślają, że wszystko uzależnione będzie od firmy produkującej te urządzenia, ale z pewnością nie będzie to koszt większy aniżeli np. zakup komputera.

E- wanna, to nie jedyny produkt stworzony w ramach projektu ” Domestic- domowy asystent osób starszych i chorych”. Naukowcy z Politechniki Gdańskiej mają na swoim koncie jeszcze wiele innych produktów. W tym m.in. specjalną narzutę na fotel, która kontroluje pracę podstawowych parametrów życiowych; I- wagę, która pozwala w warunkach domowych zrobić pomiar BMI, EKG, saturację krwi; Zapewne jeszcze nie raz usłyszymy o naszych polskich naukowcach, którzy dokładają wszelkich starań, aby zapewnić seniorom odpowiednią opiekę medyczną.

Inne wpisy o budownictwie:

About author

Related Articles