Kamienie w budownictwie

Kamienie w budownictwie
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Jak dobrze wiemy zastosowanie kamieni jest bardzo duże. I nie wykluczone, że będziemy mogli zaobserwować nowe możliwości wykorzystania tych kamień. Taką popularność niewątpliwie zawdzięczają one swojej wytrzymałości na szkodliwe czynniki zewnętrzne.

Jednym z surowców, który zwiększył swoje zastosowanie jest granit. Ten kamień znalazł zastosowanie w wielu dziedzinach, także w sporcie. Wykorzystuje się go przy wyścigach żużlowych, gdzie stosowany jest jako nawierzchnia toru. Granit dzięki swoim właściwościom zmniejsza przyczepność kół co powoduje, że sport ten staje się bardzo widowiskowy. Tego surowca używa się również przy produkcji blatów kuchennych. Blaty kuchenne powstałe z granitu są bardzo cenione w tej branży, ponieważ jest on bardzo odporny na ścieranie, podwyższoną temperaturę oraz wszelkiego rodzaju uderzenia lub zadrapania. Zyskał również popularność przy budowie kominków.

Kolejny sławny kamień w dzisiejszych czasach to marmur. Tego kamienia używa się głównie w budownictwie jako surowiec do wykończenie wnętrz lub do dekoracji elewacji domów. Znalazł on również zastosowanie w ogrodnictwie jako efektowny element dekoracyjny skalniaków. Świetnie komponuje się w nich z zielenią, ponieważ sam marmur ma jasna barwę, co ciekawie kontrastuje z barwą roślin.

Trawertyn również króluje w dziedzinie budowlanej, gdyż znalazł zastosowanie przy produkcji bloków oraz płyt. Ponadto używa się go również przy wyrobie blatów kuchennych, parapetów, posadzek lub schodów.

Inne wpisy o budownictwie:

About author

Related Articles