Kominki z płaszczem wodnym

Kominki z płaszczem wodnym
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Głównym zadaniem kominków z płaszczem wodnym jest ogrzewanie wody wykorzystywanej do mycia oraz do instalacji centralnego ogrzewania. Nie są to zatem typowe kominki, które ogrzewają wyłącznie powietrze. Dzięki nim można zwiększyć temperaturę w całym domu, a nie tylko w pomieszczeniu kominkowym.

Dzięki temu kominki wodne traktowane są coraz częściej jako wydajne źródło ciepła. Aby wykorzystać je do ogrzewania całego budynku, nie trzeba budować w nim specjalnych kanałów rozprowadzających ciepło lecz zaimplementować w tym celu posiadaną instalację grzewczą. Należy jednak pamiętać, że są to kominki z płaszczem wodnym, dlatego nie można w nich stosować zwykłych wkładów kominowych. Konstrukcja kominka pozwala na regulowanie jego wydajności pracy. Jest to możliwe dzięki ręcznemu bądź automatycznemu zwiększaniu lub ograniczaniu dostępu powietrza do spalania oraz sterowaniu przepustnicą spalin. Takie działania mają na celu regulację intensywności palenia w kominku i co za tym idzie regulację temperatury wody w instalacji centralnego ogrzewania.

Jak wspomniano wyżej, kominki z płaszczem wodnym mogą ogrzać cały dom, jednak dla wielu właścicieli nie jest to wystarczające rozwiązanie. Zazwyczaj decydują się oni na jednoczesne zastosowanie kilku źródeł ciepła. W związku z tym montują w domu piece wolnostojące lub tradycyjne kominki, w których można palić sporadycznie. Dodatkowym zabezpieczeniem jest montaż w domu gazowego, olejowego lub elektrycznego kotła, który włącza się automatycznie, gdy kominek wodny nie jest używany.

Inne wpisy o budownictwie:

About author

Related Articles