Nowe zasady reklamacji rachunków za prąd

Nowe zasady reklamacji rachunków za prąd
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Zawyżony rachunek za prąd, długotrwały proces rozpatrywania reklamacji czy też odcięcie prądu w trybie natychmiastowym – to problemy o których możemy zapomnieć. W życie weszła nowelizacja prawa energetycznego, dzięki której konsument zyskuje nowe prawa. Jakie?

Prawo do informacji
W Twoim gospodarstwie domowym nie pojawiły się żadne nowe urządzenia, a rachunek za prąd znacznie wzrósł? Nie czekaj i od razu podejmij stosowne kroki. Poproś zakład energetyczny o podanie szczegółowej informacji o zużyciu energii elektrycznej w Twoim mieszkaniu w ubiegłym roku i porównaj z obecnym rachunkiem. Wszelkie nieprawidłowości postaraj się od razu wyjaśnić. Zażądaj, aby informacja była podana w prosty i przystępny sposób. Faktury za prąd, to, bowiem dla wielu z nas „czarna magia”. Jak sporządzić reklamację? Wystarczy, że napiszesz proste pismo, w którym podasz swoje dane kontaktowe, numer konta umowy z zakładem energetycznym, numer i stan licznika. Musisz również zaznaczyć powód swojej reklamacji, a więc np. zawyżona faktura.

Dłuższy termin
Nie musisz obawiać się, że na odpowiedź będziesz musiał czekać X czasu. Zgodnie z nowymi przepisami zakład energetyczny ma dwa tygodnie, a więc 14 dni na rozpatrzenie reklamacji. Kiedy w przeciągu tego czasu nie uzyskasz żadnej odpowiedzi, to możesz być spokojny. Zgodnie z art. 6c ust.1 prawa energetycznego – brak odpowiedzi jest tożsamy z tym, że Twoja reklamacja została przyjęta.

Bez odcięcia prądu
Dawniej, reklamacja i nie opłacenie rachunku wiązało się z tym, że w trybie natychmiastowym zakład energetyczny podejmował drastyczne środki, w postaci odcięcia energii elektrycznej w mieszkaniu. Ale to już koniec. Teraz dopóki reklamacja nie zostanie uwzględniona, to zakład energetyczny nie ma prawa tego zrobić.

Nowe zasady reklamowania rachunków za prąd to doskonała wiadomość dla wszystkich konsumentów, ale już nie dla dostawców energii.

Inne wpisy o budownictwie:

About author

Related Articles