Ostatnia szansa by odzyskać VAT za remont

Ostatnia szansa by odzyskać VAT za remont
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Dotychczas każdy, kto budował bądź remontował dom czy mieszkanie mógł ubiegać się o zwrot kosztów poniesionych na zakup określonych materiałów budowlanych. Od przyszłego roku nie będzie to już możliwe. 1 stycznia 2014 roku ustawa o zwrocie VAT na materiały budowlane zostanie zamieniona na ustawę o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi.

Jeżeli więc jest jeszcze możliwość, aby odzyskać 60 procent podatku VAT za materiały budowlane, to należy skompletować wszystkie niezbędne dokumenty i przedłożyć je w urzędzie skarbowym.

Jakie warunki należy spełnić?
O zwrot podatku VAT na materiały budowlane ubiegać może się każdy, kto poniósł koszty w związku z budową domu jednorodzinnego, przebudową, rozbudową budynku na cele mieszkalne czy remontem nieruchomości. Zwrotem objęte są koszta poniesione m.in. na zakup paneli podłogowych, drewnianych parkietów, listew podłogowych, glazury, terakoty, okien, sanitariatów, etc. Szczegółowy wykaz materiałów objętych zwrotem podatku VAT znaleźć można na stronie internetowej www.pit/wykaz-zwrot-vat.

Osoba ubiegająca się o zwrot podatku VAT na materiały budowlane musi spełniać określone warunki.
Po pierwsze, musi posiadać faktury potwierdzające zakup określonych materiałów. Faktury muszą być wystawione przez rzetelnego sprzedawcę i muszą być wystawione po 1 stycznia 2004 roku i przed 1 stycznia 2014 roku. Na fakturach musi znajdować się precyzyjna nazwa zakupionego materiału. Wielu sprzedawców od razu podaje jego numer PKWiU (Polska klasyfikacja wyrobów i usług), dzięki czemu odnalezienie materiału w wykazie materiałów podlegających odliczeniu jest bardzo proste i szybkie.

Po drugie, należy wypełnić wniosek VZM-1. We wniosku należy podać swoje dane kontaktowe, określić rodzaj poniesionych wydatków, podać numery i kwoty podatku VAT, które podlegają zwrotowi. Gdy pojawią się trudności z „dopasowaniem” określonych materiałów do wykazu, to można skorzystać z pomocy księgowej. Ona pomoże szybko i bezpiecznie wypełnić dany formularz. Honorarium księgowej za tego rodzaju usługi wynosi 3-6 procent wartości przysługującego podatku.

Po trzecie, do danego formularzu należy dołączyć określone dokumenty. A mianowicie: dokument prawny potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości bądź do korzystania z niej; kopię pozwolenia na budowę; kopię wszystkich faktur VAT za materiały budowlane.

Ile możesz odzyskać?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa wysokość zwrotu w przypadku budowy lokum mieszkalnego to 33 tysiące, a w przypadku innych inwestycji – 15 tys. złotych. Wysokość zwrotu uzależniona jest od tego czy w przeciągu ostatnich 5 lat ubiegaliśmy się o zwrot z tego tytułu czy też nie. Jeżeli nie, to wysokość zwrotu będzie równa podanym wyżej wartościom, a jeżeli TAK – to będzie pomniejszona o wcześniejsze zwroty.

Złożenie dokumentów
Właściwie wypełniony wniosek wraz ze wszystkimi załącznikami należy złożyć w urzędzie skarbowym zgodnym z miejscem zamieszkania. Tego rodzaju wniosek można złożyć tylko raz w roku. Fiskus ma 4 miesiące na zweryfikowanie i rozpatrzenie naszego wniosku. Pozytywne rozpatrzenie wniosku oznacza, że w przeciągu 25 dni od wydania decyzji pieniądze powinny wpłynąć na rachunek bankowy. Jest to oczywiście kwota wolna od podatku dochodowego i nie należy jej uiszczać w rocznym rozliczeniu.

Inne wpisy o budownictwie:

About author

Related Articles