Pełen zakres widma światła w żarówkach Viva-Lite

Pełen zakres widma światła w żarówkach Viva-Lite
1 vote, 5.00 avg. rating (90% score)

Światło żarówek Viva-lite jest najbardziej zbliżone do słonecznego.

Pełne spektrum światła dosłownie oznacza „słoneczne pełne spektrum światła, które dociera do nas, ludzi, na ziemi.” Po milionach lat lat ewolucji w tym szczególnym kontekście, można by oczekiwać, że widmo naturalnego światła słonecznego jest idealne, zrównoważone i zdrowe dla ludzkiego umysłu i ciała.

I z całą pewnością tak jest. Każdy z nas zna różnicę, jak się czuje w jasny, słoneczny dzień a jakie miewa huśtawki nastrojów szare, pochmurne dni. Powodem tego jest różnica widma zawartego w świetle słonecznym i sztucznym ( w pochmurne dni często używamy oświetlenia sztucznego, aby rozjaśnić pomieszczenie, w którym przebywamy).

Kiedy patrzymy na lampę uważamy, że światło, które wytwarza ma biały odcień. Wbrew panującej opinii to wcale nie znaczy, że widmo jej światła rzeczywiście obejmuje wszystkie siedem kolorów tęczy.

Powszechnie wiadomo, że miliony kolorów wyświetlanych przez telewizory czy monitory komputerowe, generowane są tylko dzięki połączeniu trzech głównych barw Red – czerwonej, Green – zielonej i Blue – niebieskiej (RGB) a ponieważ nie jesteśmy w stanie świadomie zobaczyć rzeczywistego widma danego źródła światła, najczęściej nie kwestionujemy jego obecności w danym źródle światła ślepo ufając zapewnieniom ich producentów. Zatem nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że to co łączy ze sobą standardowe świetlówki i świetlówki pełnospektralne Viva-lite to tylko te trzy szczyty koloru (RGB). Natomiast pozostałe obszary widma w standardowych świetlówkach są czarne a w przypadku żarówek pełnospektralnych Viva-lite, są widoczne barwy. Widmo żarówek Viva-Lite jest ciągłe i zawiera wszystkie długości fal światła widzialnego (czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo i fioletowy).

Szczegółowe porównanie zakresu widm przedstawia poniższy obrazek.

Światło żarówek Viva-lite jest najbardziej zbliżone do słonecznego.

Na obrazku porównano widmo światła świetlówki, żarówki Viva-Lite i światła słonecznego. Jak widać, najbliższe światłu słonecznemu jest światło emitowane przez żarówki Viva-Lite, gdyż jego widmo ma praktycznie identyczny zakres barw co naturalne światło. Zaś widmo świetlówki dalece odbiega od widma naturalnego, zdrowego światła, co oznacz iż to światło jest dla nas i naszego wzroku najmniej korzystne.

Aby widzieć i czuć się dobrze, mieć dobre samopoczucie musimy widzieć wszystkie długości fal światła. Celem Viva-Lite jest zatem zaoferowanie swoim klientom zrównoważonego źródła światła, które zawiera widmo ciągłe, przy najbardziej odpowiedniej temperaturze barwowej, jak najbardziej zbliżonej do słońca reprodukcji kolorów.

Inne wpisy o budownictwie:

About author

Related Articles