Technologia budownictwa mieszkaniowego

Technologia budownictwa mieszkaniowegoBudownictwo mieszkaniowe w Polsce od wielu lat kojarzyło się głównie z dużymi blokowiskami, składającymi się z kilkunastu do kilkudziesięciu budynków z prefabrykowanych elementów.

Nie były to dobre skojarzenia, dlatego też deweloperzy budujący obiekty wielorodzinne oraz tzw. apartamentowce odeszli od tego typu budowy na rzecz technologii pustaków ceramicznych czy silikatów. Od niedawna jednak możemy obserwować powrót technologii prefabrykowanej w budownictwie. Obniża ona koszty budowy obiektów wielorodzinnych i zdecydowanie skraca czas budowy. Dzięki temu mieszkania można szybciej przekazać nowym nabywcom, co oznacza krótszy czas zamrożenia kapitału i jest zaletą dla kupującego. Minusem tego typu technologii są trudne w wykonaniu przeróbki np. przesunięcie umiejscowienia gniazdek, gdzie konieczne jest kucie w żelbetonie.
Pomimo powrotu do znanej wszystkim technologii bryła budynków różni się jednak znacznie od tej z zeszłego wieku, mieszkania mają dużo bardziej funkcjonalne układy pomieszczeń i niejednokrotnie zespoły mieszkaniowe tworzą zamknięte, strzeżone osiedla mieszkaniowe.

Inne wpisy o budownictwie:

About author

Related Articles