Teleinformatyka – praca czy powołanie?

Teleinformatyka – praca czy powołanie?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Ostatnie zawieruchy, do jakich doszło podczas pęknięcia bańki kredytowej w Stanach Zjednoczonych, doprowadziło do upadania wielu firm. Branże takie, jak media, deweloperka czy sztuka zaczęły coraz częściej tracić klientów i zarazem miejsca pracy. Nawet tak powszechna informatyka nie jest już potrzebna. Z pewnymi wyjątkami – teleinformatyka jakoś opiera się wszystkim tym problemom. Pracy w niej nie brakuje, choć do łatwych ona nie należy. Co jest obowiązkami każdego pracownika teleinformatyki i za co odpowiada ta dziedzina?
Teleinformatyka – charakterystyka zawodu

Aby urządzenia komputerowe mogły między sobą się łączyć, potrzeba zaprojektowanej do tego sieci. Podobnie zresztą jest z urządzeniami GSM, które odpowiadają za połączenia telefoniczne, a od kilku ostatnich lat także za połączenia internetowe. Dziedziną odpowiedzialną za opracowanie tego rodzaju informacji jest teleinformatyka.

W tym zawodzie można spotkać trzy rodzaje pracowników, każdy o innym zakresie obowiązków oraz umiejętności i wykształcenia.

Pierwszym rodzajem jest administrator oraz architekt sieci. Mogą to być połączone obowiązki teleinformatyka w jednej osobie, a także mogą to być osobne zawody. Pierwszy zajmuje się utrzymaniem w stanie sprawnym sieci komputerowej oraz telefonicznej. Drugi natomiast jest odpowiedzialny za przygotowanie rozkładu sieci, jej konfigurację oraz przepływ danych.

Drugim zawodem jest programista aplikacji sieciowych. To najczęściej osoba po studiach informatycznych, która pracuje w teleinformatyce i zajmuje się pisaniem aplikacji monitorujących sieć. Jeśli jest to doświadczony programista, często również zostaje on autorem nowych protokołów sieciowych.

Ostatnią osobą, bez której cała teleinformatyka nie byłaby w stanie działać, jest monter sieci. Częstokrotnie osoba po szkole technicznej zajmuje się układaniem kabli, montażem anten oraz ich konserwacją. Jest to może mało prestiżowy zawód, lecz bez niego nie byłaby w stanie istnieć praca powyższych teleinformatyków.
Prognozy pracy dla teleinformatyki

Powiadają, że internet jest prawdziwą żyłą złota i założenie biznesu opartego na nim pozwoli zarabiać nam spore pieniądze. Niemniej, jak dowiodła historia, częstokrotnie takie biznesy są krótkotrwałe. Globalna sieć jest kapryśna dla przedsiębiorców, lecz nie dotyczy to teleinformatyka.

Zapotrzebowanie na budowę, modernizację oraz konserwację sieci jest tak duże, że przez najbliższe lata zawód ten będzie ciągle się rozwijał. Internet nie byłby w stanie istnieć bez sieci komputerowych, a to oznacza, że osoby odpowiedzialne za ich rozwój będą miały pracę przez wiele lat.

Inne wpisy o budownictwie:

About author

Related Articles