Trend na lofty

Trend na lofty
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Ostatnio często widzimy nowe ogłoszenia nieruchomości dotyczące loftów. Deweloperzy zachęcają do ich zakupu na wszystkich portalach. Dla wielu z nas jest to jednak zupełnie nowe rozwiązanie, i nie do końca przekonuje jeszcze do swojej formy. Czym właściwie są lofty i co wyróżnia je od tradycyjnych mieszkań?

Lofty to przede wszystkim adaptacja budynków, polegająca na stworzeniu ze starych opuszczonych hal fabrycznych i magazynów mieszkań użytkowych. Ów mieszkania zawierają w sobie elementy murów i instalacji. Wszystko w rezultacie zachowuje lekko postindustrialny charakter.

Lofty mają wiele plusów, najczęściej jednak wskazuje się na ich ogromne przestrzenie, które dają duże pole do popisu. Projektanci mogą aranżować je na własne potrzeby, szalejąc przy wyborze detali, doborze mebli, czy kolorze ścian.

Motywem przewodnim wielu loftów jest cegła. Bardzo często widoczna na ścianach w naturalnym kolorze i fakturze. Ogólna zasada mówi, im bardziej surowy stan całości tym lepiej.

Charakterystyczne są również okna i drzwi. Nie są to małe jednoskrzydłowe elementy, ale zazwyczaj duże półtora skrzydłowe lub nawet dwuskrzydłowe z widocznymi elementami stali.

Moda na lofty przybyła do nas z Ameryki. Artyści tego kraju zamieszkiwali tego typu miejsca już w latach 60 adaptując je na przytulne mieszkanka. Dzisiaj chyba najbardziej lofty kojarzą nam się z nowojorskimi serialami.

W Polsce jednak lofty odbiegają od swoich Amerykańskich wzorów. Projektanci rodzimych mieszkań stawiają na luksusowe pomieszczenia wykończone z bardzo dużą precyzją. Wnętrze loftów charakteryzuje się licznymi, otwartymi przestrzeniami. Na kilkuset metrach wolnej powierzchni zdarza się spotkać mieszkania jedno lub dwupokojowe. Wiele mieszkań nazywanych przez deweloperów loftami nie ma nic wspólnego ze starymi fabrykami, czy magazynami. Nową tendencją jest po prostu stylizowanie pomieszczeń na takie, które miały by je przypominać.

Trochę historii…

Dawniej w loftach mieszkali artyści, głównie Ci, którzy nie mieli zbyt dużo pieniędzy by mieć własne mieszkanie w innym miejscu.

Pierwszy loft w Polsce powstał w Bytomiu pod nazwą Bolko Loft. Ponadto bardzo dużo ciekawych pomysłów na wykorzystanie powierzchni magazynowych ma Wrocław, Łódź, Poznań, Gliwice, Warszawa. Wiele ogłoszeń znajduje się chociażby na portalu biura nieruchomości Wrocławia Polish Property.

Ceny loftów są różne i tak na prawdę bardzo trudno jest powiedzieć, ile może kosztować zanim nie zostanie w pełni skończony. O cenie stanowi unikalność, wiek budynku, lokalizacja. Najwyższe ceny tradycyjnie występują w Warszawie sięgają tam nawet 14 tys/m 2. Oczywiście wszystko zależy też od tego na ile inwestor podniósł poprzeczkę jeżeli chodzi o bezpieczeństwo mieszkańców, otoczenie budynku, wygląd zewnętrzny, czy wyposażenie.

Lofty przeznaczone są przede wszystkim dla osób nowoczesnych, które cenią sobie nowe rozwiązania w życiu codziennym. Źle mogą się w nich czuć ludzie z tradycyjnymi przekonaniami co do wyposażenia, czy formy budynku. Polubią natomiast lofty osoby otwarte na zmiany, lubiące duże przestrzenie, wreszcie również i artystyczne dusze.

Inne wpisy o budownictwie:

About author

Related Articles