W 2014 roku zapłacimy mniej za prąd, ale więcej za gaz, wodę, ścieki

W 2014 roku zapłacimy mniej za prąd, ale więcej za gaz, wodę, ścieki
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Co przyniesie 2014 rok i czy będzie on korzystny dla naszych portfeli i domowego budżetu? Za co zapłacimy więcej, a za co mniej? Poniżej przedstawiamy przewodnik po czekających nas zmianach w opłatach. Sprawdź o ile może zmniejszyć się Twój budżet.

Na początek mamy dobra wiadomość. W przeciwieństwie do ubiegłych lat, w roku 2014 spadną ceny za prąd. O ile? Jak wynika ze wstępnych analiz cena za prąd obniży się o o 2, 5 procent. Powód? W przeciągu ostatniego roku ceny spadły aż o 13 procent, tak więc Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe stawki. Pewnie zastanawiasz się teraz, dlaczego spadek tylko o 2, 5 procent? Co prawda cena za prąd maleje, ale za to opłaty dystrybucyjne, które stanowią 35 procent rachunku za prąd idą w górę i to aż o 2, 1 procent. Połączenie tych dwóch rzeczy sprawia, że ceny oczywiście spadną, ale nie będą one zbyt duże.

Kolejna dobra wiadomość. W przyszłym roku, najprawdopodobniej mniej zapłacimy również za śmieci. Dlaczego? Zgodnie z orzeczeniem Trybunały Konstytucyjnego art. 6k ustawy śmieciowej jest niezgodny z konstytucją i trzeba wprowadzić pewne poprawki. Punkt ten dotyczy wysokości opłat za śmieci. Według TK władze samorządów miały zbyt dużą swobodę w wysokości ustalania stawek, dlatego też nakazano parlamentarzystom ustalić pewne limity.

Nie obędzie się i bez podwyżek. Na pewno w 2014 roku wzrosną ceny za gaz, wodę i ścieki. W pierwszym przypadku ceny poszybują w górę o około 1, 5 procent. Najbardziej podwyżkę odczują osoby, które ogrzewają dom piecem gazowym.

Od przyszłego roku wzrośnie również podatek od nieruchomości i opłata czynszowa. Tak, więc na podwyżki szykować muszą się zarówno właściciele mieszkań komunalnych jak i osoby posiadające własne lokum.

Inne wpisy o budownictwie:

About author

Related Articles