Z telegazetą za Pan Brat

Z telegazetą za Pan Brat
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Czym jest współczesna telegazeta? Telegazeta to inaczej tekstowy dziennik na ekranie, gazeta telewizyjna, prasa z telewizji lub teletekst. Każdy z nas kiedyś korzystał lub korzysta z telegazety, ale czy wiecie, że…

Współczesny teletekst nie jest niczym innym jak cyfrowym systemem przesyłania pomocniczych informacji nadawanych jednocześnie z programem telewizyjnym. Informacje te (tekst, grafika) można oglądać na szklanym ekranie zamiast programu tv lub na tle konkretnej audycji. W teletekście znajdziemy program tv, napisy filmowe, napisy dla osób niesłyszących, aktualności, informacje o pogodzie, wydarzeniach sportowych, ogłoszenia, konkursy czy serwisy towarzyskie.
O teletekście mówi się też, że był praprzodkiem Internetu.
Kto wymyślił telegazetę?

Telegazetę wymyślili Anglicy. Pierwsze transmisje pod nazwą Ceefax nadawała telewizja BBC. Następnie prace nad te gazetą rozpoczęli Francuzi. Na bazie tych dwóch systemów w latach 80-tych zaczęły wprowadzać teletekst amerykańskie sieci telewizyjne takie jak CBS i NBC. W kolejnych latach teletekst nabrał olbrzymiego znaczenia. Stał się jakby swoistym kanałem informacyjnym.
Telegazeta w Polsce

Polska telegazeta powstała 1 stycznia 1989 roku. Była pierwszą transmisją teletekstową w Polsce. Początkowo widzowie mogli zobaczyć tylko ogłoszenia i poznać program tv – TVP. Od 1 stycznia 1994 roku na stronie 777 ukazały się pierwsze napisy dla niesłyszących do filmu Rio Grande. Dzisiaj emituje się ok. 150 programów z takimi napisami. Ponadto obecna telegazeta to wiele ciekawych działów tematycznych.
Dlaczego korzystamy z telegazety?

Odpowiedź jest prosta. Mamy program stacji TV w zasięgu ręki, a raczej ekranu telewizora. Nie musimy kupować specjalnie gazety, a więc wydawać dodatkowych pieniędzy. Jeden przycisk, sterowanie telegazeta nie jest trudne i wiemy wszystko. Program TV nie jest tajemnicą.

Inne wpisy o budownictwie:

About author

Related Articles