Zamki krzyżackie

Zamki krzyżackieMieszkając w województwie pomorskim odwiedziłem kilka miast, w których można jeszcze spotkać budownictwo krzyżackie. Najczęściej są to potężne zamki, w tym ten najbardziej okazały – w Malborku. Dawna siedziba komturów stanowi cel wycieczek od dawna, na malborskim zamku odbywają się również turnieje rycerskie i przeróżne imprezy organizowane przez ludzi zafascynowanych średniowieczem. Inne zamki krzyżackie nie są ani tak popularne, ani tak okazałe, jednak bezapelacyjnie warto je odwiedzić.
Na dziedzińcach zamków w Świeciu i w Gniewie organizowane są np. liczne koncerty. Zamek w Świeciu niestety nie zachował się w całości – została tylko jedna baszta. Byłem kiedyś w tym miejscu na koncercie metalowym – obecność średniowiecznych murów z ciemnoczerwonej cegły dodawała klimatu.
Na zamku w Gniewie natomiast sam miałem przyjemność dwukrotnie zagrać koncert z kapelą, która nie istnieje już od kilku lat. Koncerty – dodajmy – wyjątkowo udane, bo mieszkańcy Gniewu potrafią docenić muzykę jak mało kto.

Inne wpisy o budownictwie:

About author

Related Articles