Zasłony, żaluzje, firany – co wybrać?

Zasłony, żaluzje, firany – co wybrać?
1 vote, 5.00 avg. rating (90% score)

Widok z okna powinien być niepowtarzalny, dlatego jeśli mamy jeszcze wybór gdzie okno będzie wychodzić na świat warto zwrócić uwagę na to, aby wyglądając codziennie przez okno być zadowolonym z tego, co tam ujrzymy.

Natomiast jeśli nie mamy już wyjścia w związku z umiejscowieniem okien, pamiętajmy, że okno samo w sobie może być piękną ozdobą mieszkania. Jeżeli mimo wszystko chcemy je upiększyć dobrze się zastanowić nad doborem tego, czym mamy zamiar to zrobić. Dzisiejsza oferta rynkowa jest bardzo bogata, co do dekoracji okiennic, tym bardziej więc będzie ciężko się zdecydować co wybrać – zasłony, żaluzje czy firany?

Tak jak każdy element wystroju mieszkania, tak i wybór tkanin dekoracyjnych winien być zgodny z całym klimatem i koncepcją wnętrza. Wybieramy je tak, aby pasowały do kolorów panujących w pomieszczeniu, podłóg, mebli, dodatków. Niezbędnym będzie także zwrócenie uwagi na funkcjonalność poszczególnych wnętrz. Inna dekoracja będzie pasowała do kuchni, inna do łazienki, jeszcze inna do sypialni czy salonu, ponieważ każde z tych pomieszczeń służy nam w inny sposób, jedne wymagają prywatności, a drugie nie czy choćby są inaczej oświetlone. Te czynniki musimy wziąć pod uwagę projektując dekoracje okien w naszym domu.

Jeszcze kilkanaście lat temu żaluzje nie były tak popularne jak teraz. U każdego natomiast można było spotkać firanki z zasłonami. Ten tradycyjne zestawienie dzisiaj także jest obecne w wielu polskich domach, ale sposoby zawieszania tych dekoracji mogą być przeróżne. Fantazyjne upięcia firan, drapowanie, spinanie klamrami zasłon to tylko kilka rodzajów dekorowania okiennic. Nikogo też nie zdziwi jeśli u kogoś zobaczymy samotnie wiszące firany bądź zasłony, ostatnio również coraz częściej można spotkać połączenie żaluzji z zasłonami na jednym oknie. Jak widać możliwości jest bardzo dużo, przy wyborze należy kierować się przede wszystkim własnymi upodobaniami oraz funkcjonalnością dekoracji okien.

Żaluzje jako alternatywa dla rolet i tapet

Teraz kilka słów o żaluzjach. Choć dziś już są wszystkim znane, to raczej nie wszyscy zdają sobie sprawę z ich różnorodności. Żaluzje pionowe jako te bardziej popularne są częściej wybierane, ale istnieją jeszcze pionowe, które dodają pomieszczeniu wdzięku i uroku, umożliwiają swobodne przechodzenie między nimi (np. na balkon) idealnie pasują do stylowych wnętrz, także poprzez szeroki wybór kolorów, co daje możliwość właściwego doboru do koloru m.in. ścian czy mebli. Zarówno żaluzje pionowe jak i poziome wykonuje się z aluminium, które raz jest modne, a raz „odchodzi do lamusa”. Ich wadą z pewnością jest kłopot z utrzymaniem ich w czystości, gdyż dość szybko zbiera się na nich kurz. Łatwo również o złamanie delikatnych listków żaluzji. Zalet można wymienić wiele więcej. Przede wszystkim nie są kłopotliwe, ponieważ zajmują mało miejsca, do pomieszczenia wpuszczają dokładnie tyle światła słonecznego ile w danej chwili potrzebujemy. Szczelnie zasłaniają okno, tak że nie musimy się martwić, że zostaniemy podpatrzeni przez osoby z zewnątrz.

Ostatnio coraz częściej zostają wybierane żaluzje drewniane, ponieważ ogólniej częściej sięgamy po tworzywa naturalne. Takie żaluzje wykonane są z lekkiego drewna i stanowią estetyczną osłonę okna. Różnorodność odcieni pozwala na skomponowanie żaluzji z innymi elementami wnętrza – meblami, obiciami na kanapie. Jeżeli pomieszczenie jest wyjątkowo nasłonecznione to żaluzje drewniane są idealnym rozwiązaniem. Dokładnie zasłonią okno, tak by czuć się w pokoju komfortowo.

Zdecydowanie najbardziej elegancką formą dekoracji okien jest połączenie firan z zasłonami. Ich wadą jest niestety to, że przepuszczają promienie słoneczne, no i oczywiście nie zapominamy o czynnościach związanych ze zmianą firan. Ich pranie i prasowanie, wieszanie i układanie jest czasochłonne i meczące, co nie zmienia faktu, że pięknie udekorowane okna są wizytówką całego domu.

Inne wpisy o budownictwie:

About author

Related Articles