Budownictwo energooszczędne

Czy budowa energooszczędnych domów ma sens

Każdy kto choć trochę interesuje się sprawami Polski powinien być świadomy tego, że w niedalekiej przyszłości nasz kraj może mieć poważne problemy makroekonomiczne. Niestety Polska nie leży na ropie i gazie ziemnym jak kraje arabskie, Norwegia czy Rosja, dlatego musimy importować surowce energetyczne. Również zasoby wody pitnej są na niskim poziomie. Jeśli do tego dołożymy brak elektrowni atomowej i niechęć pozostałych państw europejskich do węgla, pojawia się niezbyt optymistyczna wizja kraju.
Wszystkie wymienione zagadnienia jeśli nie zostaną w porę rozwiązanie mogą sprawić jedno, ceny paliw i energii mogą w Polsce wkrótce zacząć drastycznie rosnąć. Czy można temu zaradzić?
Dla przeciętnego Kowalskiego najlepszym rozwiązaniem jest oszczędzanie. Robić to można na wiele sposobów. Przykładowo budując dom warto zainteresować się czym jest budownictwo energooszczędne. Okazuje się, że stosując się do jego zasad możemy w duży stopniu ograniczyć zużycie energii elektrycznej, wody, a także znacząco obniżyć koszty ogrzewania. Chociaż budowa domu w oparciu o budownictwo energooszczędne wiąże się z pewnymi nakładami i wydatkami, w długim okresie czasu z pewnością się zwróci. Jeśli weźmiemy pod uwagę zakładany powyżej wzrost cen na nośniki energii, inwestycja to może opłacić nam się szybciej niż zakładamy.
Polityka państwa póki co pokazuje, że na niższe ceny energii w przyszłości nie mamy co liczyć, dlatego też budowa domu w oparciu o energooszczędne technologie ma sens i jest całkowicie uzasadniona.

Inne wpisy o budownictwie:

About author

Related Articles