Mała łazienka w bloku

Mała łazienka w bloku

Urządzając łazienkę w bloku napotkamy się na kilka niedogodności. Przede wszystkim w budynkach tego typu łazienki znajdują się w tym samym pionie, przez co my i nasi sąsiedzi słyszymy siebie nawzajem. Ponadto często spotykanym zjawiskiem są rury i pionowe kanalizacje, położone w miejscach widocznych. To niezwykle szpeci nasze małe pomieszczenie. No właśnie – małe. Czy da się coś zrobić by optycznie powiększyć łazienkę? Jak radzić sobie z tymi trzema podstawowymi trudnościami?
Po pierwsze, przed rozpoczęciem urządzania łazienki powinniśmy się zorientować w możliwościach jej wyciszenia. Przed przedostawaniem się niepożądanych dźwięków pomieszczenie zabezpieczy izolacja dźwiękochłonna. Odpowiednio zamontowana i dobrana pełni funkcje bariery dźwiękoszczelnej. Nie powinniśmy jednak prac nad izolacją akustyczną prowadzić na własną rękę tylko zatrudnić fachowca.
Po drugie, przed rozpoczęciem „walki” z kłopotliwymi rurami powinniśmy dowiedzieć się na jakie zmiany pozwala spółdzielnia mieszkaniowa czy zarządca budynku. Najpopularniejszym sposobem maskowania jest obudowanie terakotą, pełniącą później funkcję kolumny bądź półki. Powinna ona zapewniać łatwy dostęp do rur, bez konieczności niszczenia okładziny. Czasem możemy ukryć je w szafkach lub po prostu nie zakrywać ich, a urządzić wnętrze tak umiejętnie, by nie rzucały się w oczy tuż przy wejściu.
Trzecim problem jest rozmiar naszej łazienki. Niestety nie da się jej fizyczne powiększyć, ale można postarać się by wyglądała na optycznie większą. Podstawową jest zachowanie porządku – trzymanie jak najwięcej rzeczy w szafkach i nie „zagracanie” pomieszczenia. Łazienkę należy pomalować ją na jasne kolory lub zdecydować się na pionowe paski, które ją nieco wydłużą. Świetnym rozwiązaniem są lustra – nie tylko nad umywalką, ale jako lustrzany pas przy suficie bądź na drzwiach różnych szafek. Należy także oszczędzać miejsce – szafka z lustrzanymi drzwiami zamiast zwykłego lustra czy drabinkowy grzejnik łazienkowy zamiast kaloryfera i zwykłego wieszaka na ręczniki są dobrym pomysłem.

Inne wpisy o budownictwie:

About author

Related Articles