System kominkowy

Komin jest bardzo ważnym elementem naszego domu… to przecież przez niego wchodzi do naszego domu św. Mikołaj z prezentami!

A tak poważnie wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy jakie konsekwencje może przynieść jego zła konstrukcja. W najlepszym wypadku w razie awarii, tylko zabrudzi nam mieszkanie sadzami, a w najgorszym spowoduje bardzo tragiczny pożar.

Żle działający komin to najczęstsza przyczyna rozproszenia ognia. Wystarczy chwila by zapaliły się sadze w kominie i nieszczęście gotowe.

Zabezpieczmy się zatem wcześniej przed przykrymi konsekwencjami zamiast później mieć wyrzuty sumienia.

Dlaczego komin jest tak ważny?

To on zapewnia nam ciepło w domu oraz bezpieczeństwo.

Źle dobrany komin najczęściej skutkuje dużym zużyciem paliwa, znacznym wzrostem osadzania się sadzy oraz powstawaniu nieestetycznych zabrudzeń na ścianach i w okolicach kaloryferów. Trudno je usunąć, zresztą nie warto bo prędzej, czy później pojawiają się ponownie.

Działanie komina określa się terminem pracy na sucho lub mokro. Pierwsze oznacza, że ciąg termiczny szybko radzi sobie z usuwaniem spalin na zewnątrz.

Innym rodzajem spalania jest praca na mokro. Oznacza to spalanie paliwem ciekłym. Ogólnie zarówno jedno i drugie spalanie jest dość trudne do wytłumaczenia. Wszystko zależy od temperatury uzyskanej podczas spalania w poszczególnych częściach komina.

Decyzje jaki komin zainstalujemy w naszym domu zawsze musimy konsultować podczas już powstawania projektu domu. Mimo, że współczesne kominy, tak jak i kominki zazwyczaj pracują w różnych warunkach, to zawsze powinniśmy pamiętać o stosowaniu się do wszystkich zaleceń producenta.

Najczęstszym powodem zniszczeń kominków jest bowiem ustawianie przez nas parametrów znacznie poniżej zaleceń producenta. Chcąc zaoszczędzić na materiale grzewczym powodujemy niestety dużo większą korozję systemu kominkowego.

Jeśli nasz dom nie posiada wolnej szachty kominkowej mocujemy go na zewnętrznej ścianie domu.

Wybór komina nie powinien być poparty tylko naszym przekonaniem o słuszności wyboru, ale przede wszystkim niezbędną do tego wiedzą techniczną. Jeśli takowej nie posiadamy nie warto rzucać się z motyką na słońce. Zapytajmy po prostu fachowców o radę.

Inne wpisy o budownictwie:

About author

Related Articles