Budownictwo pasywne

Kilka słów o domach pasywnych

Na pewno wielu z was spotkało się już z pojęciem pasywności w stosunku do budowy domów. W obecnych czasach coraz chętniej sięgamy do nowoczesnych technologii, dzięki którym nasze domy i mieszkania będą tanie, ekologiczne i wygodne. Jednym ze sposobów na podniesienie tych standardów jest właśnie budownictwo pasywne.
Dom pasywny to nie to samo, co dom energooszczędny. Choć w obu przypadkach chodzi o to samo, czyli zredukowanie kosztów energetycznych w ogrzaniu budynku, to w przypadku domów pasywnych koszt ten musi być o wiele mniejszy, a warunków koniecznych do spełnienia jest więcej. Najważniejsza jest oczywiście ilość energii, którą taki dom zużywa w ciągu roku. Limit wynosi tu tylko około 15 kWh/(m2?rok) i jest dziesięciokrotnie niższy niż w przypadku domów energooszczędnych. Dodatkowo dom taki musi być zbudowany na planie prostokąta, aby mieć jak najniższy stosunek przegród zewnętrznych do kubatury. Ponadto bardzo ważne jest, by od strony południowej ściany były jak najbardziej przeszkolone, w przeciwieństwie do strony północnej, która powinna tych przeszkleń unikać. Również rozkład pomieszczeń wewnątrz budynku jest ważny: kuchnia, jadalnia i salon od strony południowej, pomieszczenia gospodarcze – na północy.
Budownictwo pasywne zakłada, że wymiana energetyczna z otoczeniem będzie odbywała się w sposób bierny, a więc bez udziału dodatkowych systemów. Niestety w Polsce, ze względu na klimat nie jest możliwe zrezygnowanie z dodatkowego systemu ogrzewania, więc nawet domy pasywne wyposaża się system grzewczy, choć nie będzie on wykorzystywany w takim stopniu, jak w tradycyjnym budownictwie.

Inne wpisy o budownictwie:

About author

Related Articles