Rodzaje pilarek

Rozwój cywilizacji oraz postęp technologiczny wkroczył nie tylko w życie codzienne ułatwiając nam funkcjonowanie, jednak także w rozwój wkroczył także w życie codzienne pracowników zarówno budowlańców, stolarzy oraz innych pracowników wykonujących ciężką pracę fizyczną. Budownictwo, stolarstwo i inne branże coraz szybciej i prężniej rozwijają się. Taki obrót sprawy może wynikać nie tylko z coraz większych potrzeb rynkowych, ale także w związku z rozwojem nowoczesnego sprzętu, który wymaga coraz bardziej nowoczesnych rozwiązań. Jednym z takich sprzętów są pilarki. Urządzenie jakim jest pilarka swój pierwowzór czerpie z starej i powszechnie znanej już piły.

Piłę jako narzędzie do pracy znane było już w czasach starożytnych – antycznej Grecji. Grecy jako wynalazcę piły uznają bratanka Dedala – Talosa, który zginął z ręki swojego zazdrosnego wuja. Dzisiaj piła to przeżytek, który traktowany jest raczej jako atrybut zbędny. Dziś światem stolarskim i nie tylko rządzą pilarki. Wśród pilarek mechanicznych, które cieszą się największym zainteresowaniem wyróżniamy 6 głównych rodzajów. Wśród pilarek mechanicznych możemy wyróżnić: trak, który charakteryzuje się tym, ze przeżyna wzdłuż – najczęściej wykorzystywana jest do cięcia szczepów drzewa, na kolejne drewniane asortymenty.

Kolejnymi znanymi powszechnie piłami mechanicznymi są piły tarczowe, które zna chyba każdy z nas. Piła tarczowa, to nic innego jak ostrze, które ma formę zębatej taśmy umocowanej na wale, może być wykorzystywane zarówno do cięcia poprzecznego jak i podłużnego. Następnym rodzajem pilarek jest piła taśmowa, której taśma napięta jest między dwoma lub trzema mechanizmami. Tego rodzaju piły możemy wykorzystywać do każdego rodzaju cięcia – poprzecznego, podłużnego, jak i profilowego.

Idąc dalej możemy spotkać się z: wyrzynarką oraz pilarkami szablastymi. Trudno jest sobie wyobrazić codzienną pracę, bez tego narzędzia. Takie podejście sprawia, że dziś praca przebiega znacznie szybciej i bez większych problemów i trudności, a sami pracownicy mogą prowadzić swoje zadania bez nadmiernego użycia siły nie powodując opóźnienia wykonywanych prac.

Inne wpisy o budownictwie:

About author

Related Articles