Róża jerychońska – idealny prezent na Święta

Róża jerychońska – idealny prezent na Święta
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Róża jerychońska zwana również zmartwychwstanką lub wieczną rosliną to jedna z najbardziej zaskakujących i ciekawych roślin na ziemi – potrafi ona przetrwać długie tygodnie bez kropli wody, by później po podlaniu odrobiną wody rozkwitnąć w pełnej okazałości. Jak to się dzieje?

Róża jerychońska pochodzi z okolic Jordanii, gdzie przystosowując się do niezwykle srogiego, iście pustynnego klimatu musiała przetrwać wiele miesięcy w postaci zasuszonej (martwej), aby odżyć i na nowo się zazielenić wystarczy jej zaledwie kilka kropel wody. W praktyce wygląda to w taki sposób, że różyczkę kładziemy na spodeczku z minimalną ilością wody, tak by tylko korzeń był zanurzony, po 2-4 dniach roślina rozkwitnie całkowicie. Jak podkreślają specjaliści, należy pamiętać, że róża jerychońska to kwiat pustynny i zbyt długie przebywanie w wodzie może jej zaszkodzić, dlatego musimy pamiętać, aby po kilku dniach w pełnym rozkwicie odstawić roślinkę do wyschnięcia na kilka tygodni.

Ten nietypowy kwiat, o tak bardzo świątecznej nazwie to według nas idealny pomysł na bożonarodzeniowy, drobny upominek. Wyobraźcie sobie radość babci lub mamy, kiedy w pudełku otrzyma na pierwszy rzut oka zwykły kłębek zasuszonej roślinki, a po zalaniu jej wodą zobaczy jak w mgnieniu oka kwitnie i odżywa, czyż to nie wspaniałe?

Innym dość oryginalnym pomysłem wykorzystania roślinki jest wykonanie z niej bożonarodzeniowego świecznika. Taki świecznik będzie wspaniałą rozrywką dla dzieci, szczególnie tych najmłodszych. Maluchy nie tylko będą chciały uczestniczyć w tworzeniu samego stroika, ale będą się prześcigały, które pierwsze podleje różę wodą. Poza tym, czy „Zmartwychwstanka” to nie idealna nazwa dla wigilijnej roślinki?

Inne wpisy o budownictwie:

About author

Related Articles